Historia rękawicy

rękawicaNiestety, ale nie ma wzmianki o tym gdzie i jak powstała pierwsza rękawica. Można tylko sugerować, że pierwsze rękawice powstawały ze skórzanych pasków, owijanych na ręce. Zresztą były to także pierwsze rękawice do walki. Największy rozkwit rękawice miały w średniowieczu kiedy to do walki noszono zbroje. Wtedy też pojawiły się rękawice płytowe. Choć nie były one tak poręczne jak wolna dłoń, to dobrze broniły ją przed uszkodzeniami. Dawniejsze rękawice to przede wszystkim rękawice ze skóry i włókna, podobnie jak dziś.

Symbolika rękawic

Jednak współczesne rękawice nie odgrywają tak wielkiego symbolu jak dawniej i są raczej marginalnym dodatkiem do stroju. W dawniejszych czasach, każdy szlachcic musiał mieć rękawice na sobie. Musiała być to także rękawica pięciopalcowa. Był to symbol zamożności, a także element którym posługiwano się w wielu przypadkach. Rękawice były zatem bardzo potrzebne w bardzo wielu momentach. Posługiwano się nimi przy wyzywaniu na pojedynek. Była to jedna z bardziej symbolicznych form wyrównania rachunków.

Rękawice były także symbolem oddania. Jeśli mężczyzna przy kobiecie wkłada rękawice do kapelusza, znaczy to, że będzie zabiegał o jej względy. W innym przypadku rękawice były symbolem oddania władzy. Wtedy to wręczano je swojemu panu i symbolizowało to poddanie oraz wypełnianie nałożonych obowiązków.

Rękawice także były zdejmowane przy osobach o wyższej pozycji jako oddanie szacunku. Dziś nie ma już takich obyczajów i rękawice nie są tak powszednie stosowne jak dawniej. Używa się je do uprawiania sportu i tutaj można wyróżnić:

  • rękawice bokserskie
  • rękawice do golfa
  • rękawice bramkarskie.

Niemalże każda dyscyplina ma jakiś krój rękawicy, ale nie zawsze jest on obowiązkowy. Rękawice są także ochroną przed zimnem. W naszym kraju, noszone przeważnie w zimie na co dzień, ale także w czasie uprawiania sportów zimowych. Dla narciarzy rękawice wydają się być obowiązkowe. Jest to ogromna różnica w przypadku rękawic stosowanych w dawniejszych czasach, dziś czasy są zupełnie inne i inne są rękawice.
rękawice bokserskierękawice do golfarękawice bramkarskie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

1 odpowiedź to “Historia rękawicy”

  1. Janek Grzelak pisze:

    Rękawice, nie ważne czy do uprawiania sportu czy do innych działań są priorytetowym środkiem ochronnym. Owszem są osoby nie umiejące pracować czy wspinać się w rękawicach – ale zawsze dają one odrobinę ochrony dla palców i dłoni

Zostaw odpowiedź