Rowery do zadań ekstremalnych

BMX

Filmy z konkursów ekstremalnej jazdy na rowerze fascynują i przerażają jednocześnie. Kamery zamontowane na kasku rowerzysty pokazują, że pokonuje on nierealnie wąskie odcinki w ogromnej prędkości. Jakim cudem manewruje i ma szansę przeżyć coś takiego? Ze względu na optymalny dobór konstrukcji roweru. W artykule porozmawiamy o nowoczesnych rowerach górskich, klasie BMX, enduro oraz modelach zjazdowych, abyś mógł nabrać przekonania, że jazda ekstremalna wcale nie jest taka niedostępna, nawet dla amatorów.

Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa na rowerze

Rowerowe zadania ekstremalne wiążą się z przejechaniem kilkuset kilometrów po trudnym terenie. W konstrukcji udoskonalonych rowerów górskich występuje podwójna amortyzacja, umożliwiająca wygodne wchodzenie w zakręty i w przeszkody, bez straty równowagi. Oczywiście umiejętności trzeba stale ćwiczyć, bo amortyzacja tylko wspiera, a nie robi wszystkiego za kierowcę. Duże znaczenie ma dopasowanie kół. Te o mniejszych gabarytach osiągają gigantyczną zwinność, natomiast większe dają prędkość, poczucie swobody, maksymalizację bezpieczeństwa. Tak naprawdę nie chodzi tylko o konstrukcję samego roweru, ale właściwe wytypowanie bieżnika, który sprawdzi się w twoim ulubionym terenie. Grube opony idealnie spiszą się w lasach, na piachu, a cienkie na szosie, w mieście, na hali. Przeciętny człowiek rzadko korzysta w profesjonalny sposób z przerzutek, a te w sportach ekstremalnych dają potężną przewagę. Przerzutki plus wytrzymałe hamulce to krok w stronę wysokiej specjalizacji. Powyższe wskazówki dotyczą głównie rowerów górskich, enduro. Największe emocje zapewniają jednak rowery zjazdowe z innowacyjnymi łańcuchami i bardzo szeroko rozstawioną kierownicą. W tych rowerach brakuje przednich przerzutek z wiadomych względów. Ostatnim, lecz bardzo fascynującym modelem jest BMX. Ma niższe siodełko i szeroką kierownicę, minimalistyczne koła, podpory. Idealny do miasta, do skateparku. Przeznaczony dla fanów akrobacji, najbardziej wytrzymały i lekki.

Czas zaszaleć z ekstremalną inwestycją

Moda na rowery ekstremalne rozkwita, bo w końcu mamy w Polsce wiele niezagospodarowanych pod tym względem terenów. Im droższy rower, tym większe bezpieczeństwo, ale nie zapominaj o standardowym treningu. Tylko on zapewni sukcesy sportowe i ochronę twoich interesów.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Zostaw odpowiedź